#29 O TOM, JAK MLUVIT TAK, ABY NÁS DĚTI POSLOUCHALY: Dokud si neuklidíš, tak nebude pohádka!
Taky se někdy na děti zlobíte? Blbnou a nespolupracují hlavně tehdy, když se to zrovna nejmíň hodí? Nebo je vůbec nedokážete (nenásilně) přivést ke spolupráci? Neposlouchají vaše POKYNY, prosby, povely a instrukce? Kdo odpověděl “ANO”, má asi pak občas obavy, aby mu nepřerostly přes hlavu.Rodič má být přece autorita. A taky “být respektován”. Nechceme z našich dětí vychovat “people pleasers”…, co se nás bojí…, ale někdy fakt potřebujem, aby nás poslechly!Nejlepší způsob, jak se vyhnout zlobení a neposlouchání dítěte, je proto PREVENCE. V této epizodě se podíváme na to, jak se postarat o to, aby dítě líp spolupracovalo.Celý rozhovor (124 min.) s předstihem najdete na herohero.co/pocitamdotri a forendors.cz/pocitamdotri.
--------
48:40
#28 O HYSTERÁCÍCH: Přestaň už konečně řvát!
Proč tak často zažíváme dětské hysteráky? Je to vůbec ještě normální? A dá se tomu nějak předejít?Děti jsou mnohem častěji v jejich EMOČNÍM a JEŠTEŘÍM mozku, v nižších, nezralejších mozkových oblastech. A tak se často stává, že nás z ničeho nic třeba kousnou nebo praštěj autíčkem. Nebo se úplne složej v drogérce kvůli kravině s nákupním vozíkem nebo proto že jsme jim nekoupili další voňavou bombu do vany nebo lízátko, které nutně potřebovali. Nebo na nás řvou: “Mlč! Neříkej to! Jdi pryč!”Co s tím? Hovadské způsoby necháme stranou. V této epizodě se podíváme na to, jaké jiné nástroje můžeme použít, abychom tváři v tvář dětskému hysteráku mohli dětem s emocemi pomoc, když nám nefunguje ani empatické doprovázení a krizová intervence zmiňovaná v epizodě O EMOCÍCH.Celý rozhovor (122 min.) s předstihem najdete na herohero.co/pocitamdotri a forendors.cz/pocitamdotri.
--------
51:51
#27 O VZTAHOVÉM ZEMĚTŘESENÍ: Dnes ne, miláčku.
Co otřáslo vaším vztahem po narození dětí? Krásně vám to fungovalo před dětmi a najednou jste si úplně cizí?Chybí nám BLÍZKOST, NAPOJENÍ, INTIMITA. Stáváme se servisní jednotkou, které řeší zejména provozní věci a ani si nestihne všimnout, jak čas neúprosně letí. Kdy jsme měli naposledy RANDE? Kdy jsme měli naposledy SEX? Kdy jsme jen tak byli pospolu.Je důležité rozumět tomu, že spoustu z toho, co se děje, nemůžeme moc ovlivnit. BIOCHEMIE, kterou nás příroda vybavila, funguje hlavně ve prospěch našich dětí - těch bezbranných stvoření. A taky tak trochu proti nám dvěma.Co však můžeme dělat abychom i přesto naše spojení nadobro neztratili? Schází nám totiž nejen sex. Scházíme si MY.Celý rozhovor (99 min.) s předstihem najdete na herohero.co/pocitamdotri a forendors.cz/pocitamdotri.
--------
43:32
#26 O SEXUALITĚ A INTIMNÍCH TÉMATECH: Nech tu julču! Fuj!
Ojíždí vaše děti nábytek, aby si udělaly dobře? Překvapilo vás, jak brzy začínají s masturbací? Ve chvíli, když si děti dokážou uspokojit nějaké potřeby samy, začínají využívat i vlastní tělo za účelem POTĚŠENÍ. A ne jen to. Je to pro ně i novým nástrojem k UVOLNĚNÍ a ZKLIDNĚNÍ SE. Byla by škoda jim ho vzít.
Pokud jsme ako malé*í slýchávali: Fuj, co to deláš?! není divu, že u intimních tématech i teď cítíme stud, diskomfort či paniku. Tyto témata však nejsou jenom o biologii a technickém pojetí, jak na to. SexEd, výuka a výchova k zdravé sexualitě, je hlavně o POTŘEBÁCH, HRANICÍCH, RESPEKTU, SOUHLASU a taky o KŘEHKOSTI.
Celý rozhovor (102 min.) s předstihem najdete na herohero.co/pocitamdotri a forendors.cz/pocitamdotri.
--------
43:41
#25 O PUBERŤÁCÍCH: Dokud u nás bydlíš...!
Máte trable s dětma deset plus? S náctiletýma? Přijdou vám moc drzí. Nevrlí. Nic je nebaví. Jsou pořád na mobilu. V pokoji mají bordel. Povinnosti je nezajímají. No a my, trapní rodiče? MY NIČEMU NEROZUMÍME! V této epizodě se podíváme na to, co se děje v mozku dětí v předpubertálním a pubertálním období. Proč děti opouští aktivity, které jim donedávna přinášely radost a proč mění svou identitu k nepoznání? A jak hledat společnou řeč?
Celý rozhovor (102 min.) s předstihem najdete na herohero.co/pocitamdotri a forendors.cz/pocitamdotri.