Člověk nemusí být ani bohatý, ani vlivný politik nebo úředník, aby změnil místo, kde žije, k lepšímu. Musí mít ale ochotu bavit se přes plot se sousedy, zajímat...
V letošní první epizodě zamíříme do severočeských Teplic, které samy sebe prezentují jako „město císařů a králů, město tisíce příběhů." Z toho tisíce jsme si vybrali příběhy dva. Oba vyprávějí o hybatelkách, které tvoří nejen sousedské a kreativní komunity, ale spolu s dalšími aktivními lidmi otevírají také dvě různá centra pro setkávání. Maro Hajrapetjan je spoluzakladetelkou Kulturního prostoru Zahálka, Michaela Klennerová stojí za Centrem nevyužitých věcí OtočTo. S Maro otevíráme otázky, proč v Teplicích žít, proč se tam třeba po vysoké škole vracet. Zkrátka, v čem tkví potenciál Teplic. V poslední třetině epizody se s Michaelou bavíme o tom, co je to SWAP a jak se mu daří. Přejeme inspirativní poslech. Díky, že nás posloucháte, čtete naše Dobro.dějky a sledujete web Silnější regiony.
--------
21:55
Zapomeňte na stadiony
Rádi byste proměnili veřejný prostor? Přemýšlíte, jak do toho vtáhnout místní komunity i firmy a úředníky? Přinášíme pár tipů, triků i zkušeností, které drhly. A hlavně dávku povzbuzení, aby vás neodradilo, že změna bolí, trvá a na začátku vlastně nikoho nezajímá. Hledáte cesty, jak zapojit do dění mladé lidi? Jak je přitáhnout do svého regionu? I tady pro vás máme pár nápadů. Nalaďte si debatu s Ondřejem Horákem z městské organizace pro rozvoj kultury Kreativní Praha, a Lenkou Slavíkovou, která mimo jiné stojí za projektem Young Friendly Region. Moderuje Andrea Studihradová. Debata vznikla jako součást aktivity Hýbeme Ústím ve spolupráci s Ústeckou komunitní nadací. Více na www.silnejsihybatele.cz.
--------
57:38
Silnější regiony? A koho to zajímá?!
Staňte se součástí inspirativních příběhů lidí, kteří dokáží zvedat těžká společenská témata a kteří rozhýbávají českou společnost. Nalaďte si debatu, ve které vám svůj pohled na rozvoj regionů představí Tomáš Jindříšek, Stáňa Šálková a David Klimeš. Moderuje Andrea Studihradová.Debata je součástí programu Silnější hybatelé, který realizuje Česká spořitelna. Více info na www.silnejsihybatele.cz
--------
1:28:19
Masky, sdílené sako a síla ticha
V Halounech na Berounsku před lety navázali na tradici pořádání klasického masopustu, kde se lidé sejdou, poznají se a na akci se těší. „Toužím, aby se lidé potkávali bez masek, které si běžně nasazujeme, a naší hlavní akcí je přitom masopust,“ směje se Stáňa Šálková, která je hybatelkou místního regionu, Živého spolku a můžete s ní zažít i jedinečné Putování Kokořínskem.Stáňa věří v sílu regionů a že když se budeme zajímat o své okolí, když se budeme vídat, poznáme se, pak spolu ta místa, kde žijeme, dokážeme proměnit tak, aby nás tam bavilo žít a být (a ne třeba jen přespávat). Stáňa podcasty neposlouchá, má prostě ráda ticho. O to víc nás těší, že pozvání do našeho podcastu přijala. Věřím, že jej shledáte stejně jako my nesmírně inspirativní. Příjemný poslech.
--------
29:39
Bez AI ani ránu! Využijte ji v komunitě i vy
Rozhýbává místo, kde nežije. Naslouchá místním a ke společným sousedským akcím dokázala přivést starousedlíky díky babičkám. Ba i z rozpačitých tatínků, kteří by se mohli znát, ale možná se potkali teď na „Tátohraní“ poprvé, vyloudí blízkou spolupráci, úsměvy a energii, z níž jde mráz po zádech. Seznamte se s Annou Kovačič, jak ji možná neznáte. Fotografkou a designérkou, dnes také hybatelkou pražské městské čtvrti Dolní Chabry. Zkrátka renesanční osobností.„Jak to všechno zvládám? Bez umělé inteligence si to už nedovedu představit. Ale fakt! Je mi neskutečným pomocníkem ve všem, co dělám,“ říká Anna. A přiznává, že čas, který s AI ušetří, zase investuje do dalších projektů…Bavíme se spolu o tom, jak nebýt lhostejný, kde brát energii, ale taky o pouštění a přenechávání projektů jiným. „Kdybych nebyla tak napřed, mohla jsem být jedna z nejvlivnějších infuencerek! Ale tenkrát sotva začínaly chytré mobily,“ směje se Anna při vzpomínce na jednu ze svých srdcovek, lifestylový web pro rodiče s dětmi, kterou nechala být. Dnes se chystá na předání dalšího komunitního dítěte – Moringa Tree Clubu. A více už v naší čerstvé epizodě.
Člověk nemusí být ani bohatý, ani vlivný politik nebo úředník, aby změnil místo, kde žije, k lepšímu. Musí mít ale ochotu bavit se přes plot se sousedy, zajímat se o okolí. A odhodlat se k vykročení za branku, do veřejného prostoru. Zkuste to i vy, podržíme vás - radou a grantovými programy - protože společně jsme silnější. Nechte se inspirovat hosty podcastové série ze světa komunit a sousedských vztahů. Lidmi, kteří zažili na vlastní kůži, že i malý počin dokáže vykřesat mnoho pozitivní energie a nastartovat větší změny. Podcast připravují společně Česká spořitelna a Nadace via. Více na www.nadacevia.cz a www.dokazemevic.cz.