Každý může být hybatel. I ten, kdo nedělá nic! Honza Delong, Kamil Kavka, Lucie Králíková a Kateřina Šedá
V další epizodě sousedského podcastu Přes plot jsme se dotkli tématu dluhu místům na okraji Česka, neschopnosti Čechů dobře oslavovat i vlastnosti, že Češi rozumí všemu. Bavili jsme se o tom, že umění nás má učit dívat se na svět, ne vyzdobit si byt. Debatovali o tom, co potřebují mladí, aby zakotvili v místech, odkud pocházejí, a proč je jejich návrat důležitý. Hosty debaty, která je tradiční součástí výročního setkání programu Silnější hybatelé, byli čtyři hybatelé, autoři mnoha projektů. Třinecký patriot Honza Delong, jesenický patriot Kamil Kavka, zahradní architektka a oživovatelka Sudet Lucie Králíková, sociální architektka a napravovatelka vztahů Kateřina Šedá. Přejeme vám inspirativní poslech.
--------
1:22:56
--------
1:22:56
Daniel Brýdl, Kateřina Šedá a Halina Šimková: Buďme zvídaví!
Dávejme příležitost neznámým, neotřelým, divným věcem. Nebojme se společnost trochu rozhodit. Nebuďme zaprdění! To jsou výzvy a vzkazy našich tří hostů Česku. Starosty Litomyšle Daniela Brýdla, sociální achitektky a umělkyně Kateřiny Šedé, popularizátorky vědy z pardubické SFÉRY Haliny Šimkové. V debatě se zas a znova vracíme k potřebě kvalitního vzdělávání. K nutnosti podporovat a rozvíjet zvídavost a čerstvost v každém věku. Zastavíme se i u náměstí, která jsou v Česku nezřídka spíše dírami uprostřed měst, než živým centrem. Ale i tak, nezapomeňte, že budování vztahů vám může pomoci zlepšit svět, i když nemáte žádné prostředky a jste na hnusném místě. Záznam debaty z Pardubic je součástí živáků pod názvem "Silnější regiony. A koho to zajímá?" Přehled dalších zastávek této letošní živé minisérie najdete na www.silnejsiregiony.cz.
--------
1:25:13
--------
1:25:13
Klíčem k živému prostoru je multifunkčnost
Kvalita našeho prostředí velmi silně ovlivňuje naši psychiku. A protože i škola nebo obecní úřad jsou veřejným prostorem, diskutujeme s architektem Markem Sivákem a propagátorkou přírodních zahrad Věrou Dvořákovou o tom, jak i tyto prostory oživit. Proč nechat návrhy kreslit děti, proč pro proměnu míst sestavit mezioborový tým. Proč je dobré uvědomit si, že na všechno systém nemá kolonky, ale i tak jsou změny možné. A že lecjaký návod najdete na webu Pěstuj prostor. Aneb další záznam ze série debat "Silnější regiony. A koho to zajímá?" je tady! Tentokrát jsme se zastavili v Klatovech. Přejeme vám inspirativní poslech. Přehled dalších debat této letošní minisérie najdete na www.silnejsiregiony.cz.
--------
1:15:23
--------
1:15:23
Většině lidí je veřejný prostor ukradený
Máme pro vás další záznam ze série debat "Silnější regiony. A koho to zajímá?" Do Litoměřic jsme si pozvali dva zcela odlišné typy hostů - zahradní architektku a performerkou Lucii Králíkovou, hledající způsoby a aktivity jak zpomalit uspěchanou dobu, a excentrického popularizátora architektury Adama Gebriana, který nikdy nikam nespěchal. Na začátku debaty si lehce představíme Litoměřicko prostřednictvím Indexu prosperity regionů. Adam Gebrian nás svými vstupy vybízí k přemýšlení o životě ve městě jinak. Proč nechceme bydlet na náměstích? Proč se nedíváme na veřejný prostor očima dětí? Proč je turista tou nejnižší formou života? Proč obrovské množství lidí nemá k městu žádný vztah? Lucie Králíková se věnuje participativnímu umění, vezme nás tak do prostředí rituálů, navrácení vztahu k místu, kde žijeme, zejména k místům na okrajích - k Sudetám. Přejeme vám inspirativní poslech. Přehled dalších debat této letošní minisérie najdete na www.silnejsiregiony.cz.
--------
1:24:04
--------
1:24:04
Revoluce, to by se nám líbilo
Přinášíme vám záznam první ze série debat "Silnější regiony. A koho to zajímá?" V Jablonci nad Nisou byli našimi hosty sochař a pedagog Pavel Karous a architekt a umělec Michal Motyčka. Oba usilují o kultivaci veřejného prostoru, oba pracují (alespoň někdy) se sklem. Na začátku debaty si lehce představíme Jablonecko prostřednictvím Indexu prosperity regionů. K navazující dvacetiminutovce, v níž svou tvorbu i postoje představují oba umělci, budete potřebovat trochu obrazotvornosti. Společná debata o roli umění - co vše může ve veřejném prostoru zrcadlit, jak se do něj mohou zapojovat dobrovolníci, kdo by umění a jak měl financovat, proč se inspirovat Skandinávií i proč u nás vzniká tak málo děl - začíná zhruba v polovině záznamu. Odhalíme vám pointu setkání - na místě jsme se shodli, že věci jdou proměňovat zespoda - čím víc nás bude, tím #silnější budoucnost nás čeká. Pokud my lidé budeme ve veřejném prostoru, tak si ho už proměníme. Pokud zůstaneme zalezlí doma, náměstí budou (dál) prázdná a opuštěná. Přejeme vám inspirativní poslech a těšíme se na společnou revoluci ve prospěch proměny veřejného prostoru.Přehled dalších debat této letošní minisérie najdete na www.silnejsiregiony.cz.
Člověk nemusí být ani bohatý, ani vlivný politik nebo úředník, aby změnil místo, kde žije, k lepšímu. Musí mít ale ochotu bavit se přes plot se sousedy, zajímat se o okolí. A odhodlat se k vykročení za branku, do veřejného prostoru. Zkuste to i vy, podržíme vás - radou a grantovými programy - protože společně jsme silnější. Nechte se inspirovat hosty podcastové série ze světa komunit a sousedských vztahů. Lidmi, kteří zažili na vlastní kůži, že i malý počin dokáže vykřesat mnoho pozitivní energie a nastartovat větší změny. Další příběhy sledujte na www.silnejsiregiony.cz. Za podcastem stojí Česká spořitelna, aktuálně vychází každou druhou středu.