Rozhovor s botaničkou Dianou Libeth Aparicio Vásquez
O náročné expedici českých a jihoamerických vědců do dosud neprobádaných oblastí And, kde až 70 % rostlinných druhů nenajdete nikde jinde na světě.
--------
22:15
Rozhovor s Markem Audym, objevitelem jeskyně Neuron
Český speleolog Marek Audy objevil se svým týmem v odlehlé oblasti na pomezí Albánie a Řecka největší podzemní termální jezero na světě. K objevu vedla náhoda při vodácké výpravě a následný několikaletý výzkum s využitím moderních technologií včetně lidaru.
--------
24:36
Rozhovor s biologem a filozofem Stanislavem Komárkem
Se Stanislavem Komárkem jsme diskutovali o vynalézavosti přírody, pokud jde o napodobování či ochranné zbarvení u různých druhů živočichů.
--------
22:04
Rozhovor s Jiřím Duškem, ředitelem brněnské hvězdárny
V době adventu, kdy přemýšlíme o smyslu existence a hledáme klid, můžeme obrátit svůj pohled i vzhůru, na oblohu. Jiří Dušek, ředitel brněnské hvězdárny, je průvodcem nejpovolanějším. V podcastu National Geographic nás provádí fascinujícím světem astronomie a lidské existence ve vesmíru.
--------
31:49
Americký sen s českými kořeny
České stopy najdeme po celém světě. Zanechávají je tam krajani, kteří se rozhodli zkusit štěstí v jiných vodách než v českém rybníčku.
K významným cílům, kde se Češi usazovali, patří Spojené státy americké, a čeští migranti se tam leckdy stali pojmem. Byli úspěšnými řemeslníky, obchodníky a jejich pracovitost a píle jim přinesla dobré jméno.
Jaroslav Olša, jr., generální konzul v Los Angeles má bohaté životní zkušenosti ze všech koutů světa a jako znalec amerických reálií i české historie v USA nabízí jedinečný pohled do zákulisí tamějšího života.
V listopadovém čísle National Geographic najdete také článek o českých migrantech v Arizoně.