W Polsce znajdziemy tysiące rzekomo nawiedzonych miejsc. Zwykle są to opuszczone zamki, pałace, domy, fabryki, sierocińce czy szpitale. Do niewyjaśnionych zjawisk może jednak dochodzić także w miejscach ciągle zamieszkanych. Wszystkie te lokalizacje zwykle łączy tragiczna historia, niemal zawsze związana z cierpieniem ludzi. Po czym można rozpoznać, że jakieś miejsce może być nawiedzone? Dlaczego zjawy, duchy pokazują się tylko wybranym, co chcą im przekazać? W jaki sposób, bezpiecznie i fachowo rejestrować ich obecność? Czym może skończyć się igranie z duchami, ich wywoływanie, zakłócanie im spokoju? Dlaczego badanie zjawisk paranormalnych nie jest dla wszystkich? Skąd bierze się tak wielkie nimi zainteresowanie? Kiedy zjawiska paranormalne mogą być groźne dla zdrowia i życia? Gośćmi Michała Poklękowskiego w tej edycji Drogowskazów są Piotr Chojnacki i Radosław Czajkowski z Mystery Hunters.
--------
56:45
Polskie innowacje czyli "We did it in Poland". DROGOWSKAZY
Płatność spojrzeniem, wirtualna klinika leczenia niepłodności czy... zbiornik na pitną wodę drukowany w 3D. To wszystko innowacje które powstały w Polsce. Mimo to nadal wiemy o nich niewiele, co więcej, z niektórych codziennie korzystamy nie mając świadomości że zaprojektowali je polscy twórcy. Ten stan potwierdzają badania: mimo że w tym roku tempo wzrostu gospodarczego Polski wyniesie 3,5%, i będzie niemal dwukrotnie wyższe niż w gospodarkach rozwiniętych, to aż 41 proc. z nas uważa, że pod względem ogólnego rozwoju Polska pozostaje w tyle za innymi krajami Europy. Celem kampanii "We did it in Poland - zrobiliśmy to w Polsce" jest budowanie świadomości na temat krajowego rozwoju i innowacji a także wspieranie współczesnego patriotyzmu. Jakie są jej założenia i jak zostało wybranych 50 projektów, które się w niej znalazły, o tym w Drogowskazach opowiedziała Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Włączeni Plus, pomysłodawczyni kampanii "We did it in Poland - zrobiliśmy to w Polsce. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
--------
48:01
Niszczycielska siła niepewności. DROGOWSKAZY
Niepewność w życiu jest nieunikniona, a w ostatnich latach tej niepewności jest więcej, bo i czasy mamy niepewne. Zawirowania gospodarcze, społeczne czy konflikty zbrojne tylko wzmacniają to bardzo niekomfortowe uczucie. Właściwie to nigdy nie mamy pewności co się wydarzy, nawet jeśli mamy plan działania. Nie wiemy kto nas zdradzi, a kto dochowa wierności. Nie wiemy kto mówi prawdę, a kto kłamie? Brak wiedzy o tym, co się wydarzy może powodować jednak bardzo duży lęk, a to będzie miało ogromny wpływ na jakość naszego funkcjonowania. W jaki sposób niepewność w życiu osobistym i zawodowym niszczy nam życie, jak nad nią zapanować? Gościem Michała Poklękowskiego jest Elżbieta Grabarczyk-Ponimasz, psycholog, psycho-traumatolog, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień i mediatorka. Autorka książki „Dlaczego mnie to spotyka”, e-booków oraz licznych artykułów popularyzujących wiedzę z zakresu psychologii i psychoterapii.
--------
50:45
„Niedzielni” czyli poranne imprezy przy kawie. DROGOWSKAZY
Proponują by wieczorowe kreacje zamienić na wygodne ciuchy, alkohol na kawę a nocne imprezy w klubach – na… niedzielną imprezę od samego rana. Inicjatywa „Niedzielni” to połączenie muzyki i tańca, z możliwością poznania nowych osób w bezpiecznych warunkach. Choć pomysł „coffee party” nie narodził się w Polsce, to właśnie tutaj zaczyna się rozwijać. Planowane początkowo jako kameralne warszawskie spotkania, szybko zaczęły zyskiwać popularność także poza stolicą, a swoich sił na porannych imprezach, próbują wszyscy, bez względu na wiek. Choć alkohol nie jest na nich zabroniony, to organizatorzy zdecydowanie wskazują na zabawę bez procentów i zamienienie ich na mocną, poranną kawę. O tym dlaczego powstali „Niedzielni”, w jaki sposób i z myślą o kim organizują swoje imprezy a także o nadziejach na kolejne wydarzenia, opowiedzieli w Drogowskazach twórcy inicjatywy Damian Ziółkowski i Miki Kudełka. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
--------
41:08
O bobrach, suszy i walce człowieka z naturą. DROGOWSKAZY
Bobry europejskie są jednym z najbardziej charakterystycznych ssaków wodno-lądowych występujących w Polsce. W ciągu ostatnich dekad ich populacja znacznie wzrosła, co prowadzi do coraz częstszych konfliktów między działalnością tych zwierząt, a interesami ludzi. Gryzoń ten objęty jest w Polsce częściową ochroną gatunkową. Czy jest skuteczna? Jaki problem mamy z bobrami i środowiskiem w jakim żyją? Dlaczego tak wiele osób bobry tępi i prześladuje? Czego od bobrów możemy się nauczyć? Dlaczego te gryzonie mogą skutecznie pomóc Nam w walce z suszą? Gościem Michała Poklękowskiego w tej edycji Drogowskazów jest Roman Głodowski ze Stowarzyszenia „Nasz bóbr”.