Powered by RND
PodcastsWetenschapKsięstwo Ptaków

Księstwo Ptaków

Polskie Radio S.A.
Księstwo Ptaków
Nieuwste aflevering

Beschikbare afleveringen

5 van 31
  • Gdy spadają bomby, a ptaki milkną. Ornitologia w czasie wojny
    Co robi ptasiarz, gdy niebo zamiast od klucza żurawi przecina huk rakiety? Ołeksandr „Sasza” Nastaczenko, ukraiński ornitolog i miłośnik ptaków, opowiada o swojej pasji, która trwa nawet w warunkach wojny. Czy w ogóle można dziś w Ukrainie obserwować ptaki? Które gatunki znikają w wyniku działań zbrojnych? I czy przyroda może przetrwać okupację? W tym odcinku „Księstwa ptaków” rozmawiamy o ornitologii w czasach wojny – z pasją, ale też z niepokojem. O modraszce, która stała się symbolem ukraińskiego oporu. O tym, czy wojskowi mylą lornetkę z lunetą snajpera. O współpracy z polskimi badaczami i nieistniejącej dziś więzi z rosyjskimi kolegami po fachu.
    --------  
    37:05
  • Przyroda w czasie wojny
    Ukraiński ornitolog Ołeksandr Nastaczenko opowiada o jak to jest realizować swoje pasje w kraju ogarniętym wojną. Czy w Ukrainie ktoś w ogóle zajmuje się "ptasiarstwem"? W jaki sposób konflikt zbrojny odbija się na przyrodzie i których gatunków dotyka najmocniej? Czy istnieją jakiekolwiek kontakty między ukraińskimi i rosyjskimi ornitologami? Jakie są ukochane ptaki Ukrainek i Ukraińców?
    --------  
    36:52
  • Sokół wędrowny, drapieżnik - celebryta
    Jak wygląda polowanie jednego z najszybszych ptaków żyjących na ziemi? Gdzie sokoły zakładają gniazda? Jakie są ich ulubione przysmaki? Dlaczego w czasach PRL-u sokoły wędrowne wyginęły w Polsce i komu zawdzięczamy ich powrót na nasze niebo? Czym różnią się poszczególne osobniki i dlaczego tak kochany był sokół o imieniu Franek? Kim są falcofani i ile czasu spędzają na podglądaniu ptaków przez kamerki internetowe? O zwyczajach sokołów wędrownych i ludziach, którzy podglądają ich prywatne życie opowiadają: Jola Saratowicz i Stasiek Świdziński.
    --------  
    37:21
  • Jerzyk, żywa maszyna latająca
    O podniebnym życiu jerzyków opowiada Mariusz Grzeniewski, ornitolog, obrączkarz, specjalizujący się w czynnej ochronie ptaków. Jak zbudowane są jerzyki i czym różnią się od trochę podobnych jaskółek? Z czego zbudowane są ich gniazda? Czym się żywią? W jaki sposób młode jerzyki przygotowują się do pierwszego lotu? Jak powinien wyglądać komfortowy apartament dla jerzyka?
    --------  
    35:44
  • Cierpliwość najważniejsza cnota... sowiarza
    Dr Romuald Mikusek opowiada o życiu i zwyczajach leśnych sów. Dlaczego dzienne ptaki tak bardzo się ich boją i uprzykrzają im życie? Jakie zwierzęta padają ofiarą najmniejszych polskich sów - sóweczek? W jaki sposób wabienie ptaków gwizdaniem albo głosem puszczanym z głośnika zaburza ich naturalne zachowania? Jakie są różnice między stymulacją głosową a wabieniem? Co nagrywa się na rejestratorach dźwiękowych pozostawianych w najdzikszych miejscach Biebrzy?
    --------  
    36:28

Meer Wetenschap podcasts

Over Księstwo Ptaków

Stanisław Łubieński jest dziennikarzem, autorem książek i miłośnikiem ptaków. Jego opublikowana w 2016 roku książka "Dwanaście srok za ogon", opowieść o ptakach z perspektywy humanisty, została doceniona i dostała Nike Publiczności. A przede wszystkim przekonała liczne grono czytelników i czytelniczek do przyglądania się ptakom. Zwłaszcza, że ptaki przyglądają się nam!
Podcast website

Luister naar Księstwo Ptaków, Vroege Vogels en vele andere podcasts van over de hele wereld met de radio.net-app

Ontvang de gratis radio.net app

  • Zenders en podcasts om te bookmarken
  • Streamen via Wi-Fi of Bluetooth
  • Ondersteunt Carplay & Android Auto
  • Veel andere app-functies

Księstwo Ptaków: Podcasts in familie

Social
v7.19.0 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 7/2/2025 - 1:54:34 AM