Czy można zrobić torebkę o cierpieniu? Albo uszyć ubranie, które opowiada o tym, że przemoc nie jest rozwiązaniem? Czy miłość może być równie wojownicza co gniew, a przy okazji stylowa? Tasha Katsuba to projektantka mody i artystka, która urodziła się na Polesiu. Jest Białorusinką, ale mieszka w Polsce i tutaj uczy się projektowania na ASP w Łodzi. Ostatnie lata były najtrudniejszymi w jej życiu - opuściła wymęczony protestami przeciwko Lukaszence - Minsk, potem rodzinną wieś, a potem Kijów, gdzie szukała schronienia po opuszczeniu Białorusi, ale dopadła ją tam wojna. Dla niej moda i sztuka to osobista opowieść - Tasha nie boi się pokazywać bólu, smutku, ale też - poczucia humoru, ironii i nadziei na to, że można przeżyć (i przeszyć!) nawet najtrudniejsze.
--------
50:57
--------
50:57
Dziewiarstwo - babcine hobby jako praktyka osobistego wyznania?
Dzierganie to nie tylko robótka ręczna - to medytacja, matematyka i terapia. Ze statusu babcinego hobby dzierganie wraca do mody i sztuki jako praktyka osobistego wyznania, autorskiego ubioru, refleksji o materialności, kobiecości i ciele. Ludmiła Bubanova nie rusza się nigdzie bez drutów i włóczki. Jako scenografka i kostiumografka tworzy kolekcje mody, obiekty i rzeźby. Szczególnie lubi zaś dziergać... wnętrzności.
--------
50:02
--------
50:02
Ojcowie w ubraniach - bardziej Geralt czy Tata Muminka?
Tata Mumimka, Ojciec Borejko, Tata Świnka, Adaś Miauczyński, Pedro Pascal. Czym jest współczesne ojcostwo? Czy daddy-core jest sexy? Czy tata jest bardziej jak Darth Vader, a może jednak bliżej mu do Geralta? Do "Ludzi w Ubraniach" zaprosiliśmy ekspertów - są ojcami, są ubrani i jeszcze na dodatek potrafią inteligentnie improwizować na temat siebie i bliźnich. W odcinku na Dzień Ojca gości Krzysztof Wiśniewski - dyrektor Teatru Komedia i współtwórca Klancyka oraz Grzegorz Uzdański - pisarz, poeta, również część Klancyka i do tego kolektywu Śmiesznie.
--------
52:22
--------
52:22
Tkanina jako sztuka i codzienność - osobista, wspólnotowa, żywa!
Eliza Proszczuk-Chmiel, artystka, badaczka i absolwentka ASP w Warszawie, której "siostrzane obrusy" trafiły na prestiżowe Triennale w Łodzi. Rozmowa tkaninie jako medium sztuki, pamięci i wspólnoty., o haftowaniu, które może być równie intymne, co polityczne. Tu jak przez igłę przebija się historia lokalnych wspólnot, więzi i osobistych przeżyć. Opowieść o obrusach haftowanych na warszawskich ulicach, w Monarze, ośrodkach dla uchodźczyń i w… w areszcie śledczym.
--------
43:56
--------
43:56
Pokaz mody. Czy naprawdę wiemy, "co to za zwierzę"?
Magda Christofi to skarbnica wiedzy o polskich pokazach mody. Dziś stoi na czele Departamentu Mody w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Zajmuje się produkcją pokazów mody od połowy lat 90. Wciąż nie może się tym nacieszyć. Zdarza jej się płakać z zachwytu nad widowiskiem, mimo że dokładnie wie, ile osób, techniki, koordynacji, wymaga nieraz zaledwie siedem minut show, podczas którego może przejść nawet 70 modelek w stylizacjach. Dlaczego ta magia wciąż działa? Jak wyglądały kiedyś, a jak dziś, kulisy tworzenia pokazu? Kim jest inspicjentka? Co robi reżyser? Dlaczego garderobiana jest kluczowa dla sukcesu?
Wszyscy jesteśmy ludźmi w ubraniach - to kultura, która przylega do naszej skóry codziennie. Co z tego wynika? Jak nam się w tych ubraniach żyje, jak wpływają na to, jak celebrujemy święta, kochamy się, grupujemy, oceniamy? W kolejnych odcinkach, z zaproszonych gośćmi będziemy zastanawiać się, jakimi ubraniami i dlaczego, codziennie piszemy nasze odzieżowe biografie. To będzie audycja o modzie - ale nie o branży mody. O modzie jako o niezbywalnej - i fascynującej - części naszej codzienności.