Szkoła Bardzo Wieczorowa – co zapewne zaskoczeniem nie jest – to radiowa akademia dla tych, którzy są ciekawi świata, których interesuje renesans w malarstwie b...
Polacy, stańcie się znowu mężami, jak byliście nimi za czasów świetności waszej, ale nie jedynie na polu bitwy!”. Marszałek Józef Piłsudski? Inżynier Karwowski? Lech Wałęsa? A może Adaś Miauczyński? Jaki był wzorcowy polski mężczyzna ubiegłego wieku? I czy w ogóle istniał?O tym w swojej książce 'Po męstwie: pisze profesor Wojciech Śmieja poruszając tematy do tej pory nietknięte przez żadnego z pisarzy i naukowców.O tym wydawniczym hicie z profesorem Wojciechem Śmieją rozmawia Marek Mierzwiak.
--------
46:47
Genom Jęczmienia
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego uzyskali formę jęczmienia cechującą się interesującymi mechanizmami obronnymi przed stresem suszy. Nasz gość, dr Agata Daszkowska-Golec opowie dziś w Szkole Bardzo Wieczorowej o tym, czym różni się nowa forma jęczmienia od wyjściowej, jakie mechanizmy wykorzystuje przy niedoborach wody oraz jaki wpływ na naszą bioróżnorodność mają rośliny inwazyjne. Na spotkanie z naukowczynią, która niedawno wróciła ze stypendium Fullbrighta w USA i o genomie wie wszystko- zaprasza Katarzyna Głuch-Juszkiewicz.
--------
37:06
Dźwięki Industrii
Tak zatytułowany jest wykład w Szkole Bardzo Wieczorowej doktora Jacka Kurka. Będzie on mówić jak doniosłą rolę odgrywają w naszym życiu dźwięki i szumy, których nie da się pominąć i nie da się zagłuszyć. Bedzie on też mówić o tym, że są dźwięki dobre i złe, że my wszyscy żyjemy w świecie dzięków od urodzenia i potrafimy doskonale funkcjonować, chociaż niektóre dźwięki są dla innych nie do wyobrażenia.. Ale nie tylko będzie to wykład o dźwiękach industrii czyli przemysłowych, będzie te prelegent mówić o muzyce, o rozmowach, o tym wszystkim co w kontaktach międzyludzkich jest bardzo ważne.
--------
46:10
Jak komponować muzykę?
Ten wykład w Szkole Bardzo Wieczorowej z pewnością zainteresuje wszystkich melomanów, ale także miłośników nowoczesnych technologii. Wykładowcą jest profesor Adrian Robak, artysta, kompozytor utworów orkiestrowych, kameralnych i chóralnych. Tworzy także muzykę do filmów ("Dni mojego życia", "Klisze pamięci Mariana Kołodzieja", "Misja Wolnego"), a jego utwory były wykonywane na festiwalach tak w kraju, jak i za granicą. O technikaliach, sztuce i odbiorcach usłyszą Państwo w rozmowie z Katarzyną Głuch-Juszkiewicz.
--------
46:35
Sztuczna inteligencja
Czy sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad światem? Brzmi niepokojąco, może nawet katastroficznie. Ale czy to nierealne? Czym jest sztuczna inteligencja i jaki jest jej humanistyczny aspekt? O tym w Szkole Bardzo Wieczorowej z wybitnym humanistą prof. Tadeuszem Sławkiem rozmawia Łukasz Szwej.
Szkoła Bardzo Wieczorowa – co zapewne zaskoczeniem nie jest – to radiowa akademia dla tych, którzy są ciekawi świata, których interesuje renesans w malarstwie bądź losy białych krwinek. Jeśli ktoś woli posłuchać o programie Apollo bądź bardziej interesują go czasy II Wojny Światowej, także może znaleźć coś ciekawego dla siebie .