Sara har börjat lära sig ett nytt språk! Vi pratar om hur man kan tänka när man är nybörjare - och hur Isabelle tänker nu när hon kan mycket svenska. Är hon för hård mot sig själv?
--------
19:36
#96 Redigera, AI, med mera
Sara måste redigera sin bok - men snart kanske AI har tagit över hennes jobb? Vi pratar också om mm, mht och ang. - vad betyder förkortningarna?
--------
21:37
#95 Skall, skulle och förvirrande
Vad är skillnaden mellan "ska" och "skall", och hur använder man "skulle"? Det kan vara förvirrande att lära sig ett annat språk ... eller konfunderande? Vi pratar om ord som beskriver snåriga, skumma och oklara saker som förvirrar, konfunderar och chockerar.
--------
24:22
#94 Gorma och vråla, obestämd form med nödvändiga bisatser
Isabelle har hittat nya ord i svenska böcker. Vad betyder vaggvisa, gorma och fräta? Och varför står det i hennes bok "det ljus som lyckats ta sig in"? Varför inte "ljuset"? Vi försöker också att gorma lite själva, men vad finns det egentligen att gorma om?
--------
16:33
#93 Lär, borde och bör (och pinnbröd)
Det är påsk och många äter ägg, men Isabelle äter något helt annat. Isabelle har också en språkfråga: Hur använder man "lär" som hjälpverb?
En podd om livet på lätt svenska - för SFI och alla som lär sig svenska. (A friendly podcast in simple Swedish!) Vi pratar om livet i Sverige, kultur och personliga upplevelser. Och vi pratar mycket om svenska språket, som Isabelle studerar. Sara Lövestam är en svensk författare och sfi-lärare. Isabelle är en amerikansk filmstudent som bor i Stockholm.